W Kościele katolickim adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Początek ma od pierwszych Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed pierwszymi Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia.

Adwent jest okresem oczekiwania na Boże Narodzenie oraz przygotowania na powtórne przyjście Syna Bożego, dlatego Kościół katolicki zachęca do udziału w rekolekcjach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest czasem pokuty w takim wymiarze jak wielki post, ale posiada swoisty charakter refleksyjny. Trwający cztery tygodnie adwent to kwestia tradycji, natomiast nie było tak od początku. W V w. n.e. trwał on 40 dni, dopiero Rzymianie w wieku VI przyjęli zwyczaj, że adwent trwa cztery tygodnie.

Symbole adwentu to m.in. wieniec adwentowy, który zawiera 4 świece symbolizujące kolejne niedziele oraz lampion roratni.

WIENIEC ADWENTOWY – zrobiony z żywych, iglastych gałązek świerku lub sosny, na nim znajdują się 4 świece, zapalamy je w kolejne niedziele adwentu. Wieniec jest symbolem wspólnoty oczekującej z nadzieją i radością na narodzenie Mesjasza. Światło świec w wieńcu niesie przesłanie, by nigdy nie zabrakło nam nadziei. Zieleń jest symbolem trwającego życia. Kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca, oraz wieczność życia Chrystusa.

I świeca to symbol przebaczenia;

II świeca jest symbolem wiary;

III świeca to symbol radości;

IV świeca symbolizuje nadzieję.

LAMPIONsymbol przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampionami oczekiwały na przyjście Oblubieńca (Mt 25,1–13)

KOLOR SZAT FIOLETOWYfiolet związany był z Maryją. W średniowieczu i renesansie Maryja często przedstawiana była z fiołkami, które rosną blisko ziemi z pochyloną główką. Stąd fiołki stały się symbolem cnót Maryi. Kolor fioletowy symbolizuje charakter pokutny adwentu, powagę i czas nawrócenia, przygotowania człowieka na spotkanie z Jezusem. Wyjątkiem jest III niedziela Adwentu w Kościele nazywana " Niedzielą Gaudete", czyli niedzielą radości. Czasem nazywa się ją również "Niedzielą różową" gdyż jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy kapłan może sprawować liturgię w szatach koloru różowego.

Roraty to nabożeństwo, które jest bardzo popularne przede wszystkim w Polsce. To tak naprawdę msza, która jest odprawiana o wschodzie słońca i jest to msza wotywna, co oznacza, że nie odprawia się jej zgodnie z formularzem przypisanym danemu dniu, ale według formularza, który odpowiada szczególnej okazji bądź też pobożności wiernych. Roraty to msza o Najświętszej Maryi Pannie.
Nazwa „roraty” pochodzi od pieśni śpiewanej na początku tej mszy - „Rorate caeli desuper”, czyli „Spuśćcie rosę niebiosa”.

W naszym kościele na nabożeństwo roratnie zapraszamy w środy i soboty o godz. 7.30.

 

ul. Żeromskiego 2, 06-460 Grudusk

 E-mail

+ 48 23 671 50 34

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku

Kontakt

ul. Żeromskiego 2

06-460 Grudusk

 

+48 23 671 50 34

 

parafia@contact.pl

Nr konta parafii

Bank Spółdzielczy w Grudusku

41 8220 0004 0003 6461 2000 0001

Parafia w mediach społecznościowych

© 2022 Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku  (Diecezja Płocka)